O rasie

OPIS RASY

Historia rasy devonrex

Rasa Devon Rex jest stosunkowo młoda. W 1960 roku pojawiła się w Buckfastleigh w hrabstwie Devon rasa kota z rzadkim, pofalowanym futerkiem, podobnym do powstałej 10 lat wcześniej rasy CornishRex. Pani Beryl Cox, miłośniczka kotów, zobaczyła po raz pierwszy na terenie nieczynnej kopalni cynku dziwnego kocura o pofalowanej sierści. Po jakimś czasie jedna z kotek urodziła kocięta. W miocie tym był dymny kocurek z kędzierzawym futerkiem Kirlee. Wyrósł na kocura o interesującym wyglądzie oraz o psim charakterze (chodził na smyczy, machał ogonem). W miotach Kirlee i kotek domowych zdarzały się kotki z kręconym futerkiem. Kocura skojarzono z jego własną kędzierzawą córką i to był początek nowej rasy Devon Rex. Koty te krzyżowano jeszcze z kotami burmańskimi i brytyjskimi celem rozszerzenia materiału hodowlanego. Od 1965 r. koty Devon Rex zaczęły się pokazywać na angielskich wystawach kotów, a w 1967 roku zostały uznane jako odrębna rasa przez organizację felinologiczną GCCF.

Ta niezwykłą rasę Międzynarodowe organizacje felinologiczne, jak na przykład FIFe lub WCF, rejestrują rasę Reks Dewoński pod nazwą Devon RexOrganizacje, które uznają rasę Devon RexRasa Devon Rex jest uznana przez: FIFe, ACFA, ACF, CCA-AFC, CCC of A, CFA, CFF, FFE, GCCF, LOOF, NZCF, SACC, TICA, WCF.

Wygląd kota rasy Devon Rex

Stosunkowo krótka sierść tego uroczego, egzotycznie wyglądającego kota jest falowana lub pokręcona. Jej struktura jest kędzierzawa, szorstka i dość rzadka, natomiast podszerstek jest gęsty. Jednak całkowita grubość szaty na różnych częściach ciała jest różna i zależna poza tym od pory roku, genów, pokarmu jaki spożywa kot oraz  suplementacji. Kot z wielkimi uszami i szeroką czaszką przypomina chochlika. Długi, cienki ogon devona zwęża się jeszcze ku koniuszkowi i pokryty jest pokręconą sierścią. Średniej długości, pofalowane wąsiki wyglądają dość masywnie w stosunku do niewielkiej głowy. Długie, szczupłe nogi zakończone są okrągłymi łapkami. Wariantów umaszczeń i wzorów dopuszczanych w rasie DRX jest bardzo wiele.

WZÓR RASY

Charakter

Wierny, przyjacielski, towarzyski charakter Devon Rexa czyni z niego doskonałego kota rodzinnego. Devony to rozbrykane, radosne koty, żywotne, wyluzowane i społeczne. Charakterystyczna dla devonów jest ich ciekawość wszystkiego, co dzieje się wokół. Ta wrodzona ciekowość, a także chęci do wszelkich zabaw sprawiają, że koty te szybko uczą się sztuczek – pod tym względem można je śmiało porównać do psów – i nie tylko pod tym: devony uchodzą za lojalne i przywiązujące się do człowieka koty. Wierność opiekunowi potwierdził już protoplasta rasy Devon Rex, Kirlee – podobno chodził z właścicielką na spacery na smyczy, nie odstępując jej na krok.

Jeśli przygarniesz devona pod swój dach, za chwilę będziesz z nim jadać, spać i trzymać na kolanach, kiedy pracujesz przy komputerze czy odpoczywasz na kanapie – Devon Rex weźmie udział w każdej czynności stanowiącej część Twojej codzienności. Koty tej rasy wyjątkowo cenią sobie obecność człowieka oraz wspólne zajęcia!

Devony z dziećmi rozumieją się również bardzo dobrze. Z powodzeniem może zawiązać się między nimi przyjaźń. Jeśli wywiąże się więź i kot będzie ufał dzieciom, wspólna zabawa będzie wszystkim dostarczała ogromnych pokładów radości. Devon rex powinien mieć możliwość skakania, wdrapywania się i pogoni za zdobyczą – drapaki, myszki, wędki, zabawki interaktywne. są w przypadku tej rasy nieodzownymi akcesoriami.

Jadłospis dla devona

Upewnij się, że w całym domu znajduje się odpowiednia ilość misek z wodą lub innych jej źródeł dostępnych dla kota. Weź pod uwagę, że woda nie powinna znajdować się zaraz obok miski z jedzeniem – w naturze koty nie piją wody znajdującej się w sąsiedztwie ofiary, ponieważ mogła ona zostać zanieczyszczona. Poleca się także stosowanie poidełek automatycznych na wodę dla kota, by zaanimować je dodatkowo do picia. Kot powinien pić dużo wody, ponieważ zapobiega to infekcjom dróg moczowych oraz wspiera prawidłowe funkcjonowanie nerek.

Ważnym składnikiem w diecie Devon Rexa jest dostosowana odpowiednio ilość wysokowartościowego tłuszczu białka i innych ważnych dla życia i zdrowia mikro i makro elementów. Więcej informacji na ten temat otrzymasz od Hodowcy.

Pielęgnacja Devon Rexa

Pielęgnacja kota tej rasy nie jest zadaniem specjalnie skomplikowanym. Najistotniejsi dla tej rasy kota są kochający opiekunowie oraz dostateczna ilość zabawy. By kot ten cieszył się jednak stale dobrym zdrowiem, należy koniecznie uwzględnić w pielęgnacji kilka typowych dla jego rasy potrzeb. O tym poinformuje Cię także Hodowca tej rasy, nigdy nie czerp informacji z niepewnego źródła.

ALERGIA

Uporczywe kichanie, wodnisty katar, swędzenie i łzawienie oczu, uczucie braku powietrza, świszczący oddech, swędząca wysypka czy bąble przypominające te po oparzeniu pokrzywą (pokrzywka) na skórze, występujące podczas kontaktu ze zwierzętami, np. kotem, to typowe objawy alergii na sierść i inne alergeny tych zwierząt. Mogą one nastąpić w trakcie, tuż po lub co nie jest tak rzadko spotykane kilka dni po kontakcie z nim.

Alergeny to nie tylko sama sierść tych zwierząt, ale także substancje wydzielane ze śliną, moczem, kałem i związki zawarte w ich naskórku. Z uwagi na swoje właściwości, alergeny te z łatwością przenikają do dróg oddechowych, w wyniku czego dochodzi do powstania wyżej wymienionych objawów. Zwierzęta domowe, które najczęściej i najsilniej uczulają w Polsce to koty. Sierść i inne alergeny związane z obecnością kota mają bardzo silne właściwości alergizujące, ponadto są jednym z najbardziej „wszędobylskich” alergenów. Cząsteczki naskórka kota są bardzo małe 10 razy mniejsze od alergenu roztoczy dlatego łatwo unoszą się w powietrzu. Przeciąg, wiatr rozsiewa je w powietrzu na znaczną odległość. Są też bardzo lepkie, przez co łatwo są przenoszone na ubraniu i obuwiu.

Najważniejszym kocim alergenem jest białko Fel d I. Jest ono produkowane przez gruczoły ślinowe i łojowe zawarte w skórze, w trakcie lizania przenoszone są wraz ze śliną na sierść i naskórek, w którym białko to jest magazynowane.

Ta krótka informacja dla odpowiedzialnego nabywcy jest wskazówką, jeśli jesteś alergikiem niekoniecznie na dane białko, Zbadaj się, zrób test, to niski koszt a da Tobie pewność czy możesz posiadać zwierzę w domu, aby uniknąć Twojego i kociego nieszczęścia w przyszłości.

Nasze kocięta

Otrzymują państwo pełne wsparcie nie tylko od chwili rezerwacji maluszka, otrzymują państwo naszą wiedzę i wsparcie na lata. Kocięta przed opuszczeniem Hodowli, są odpowiednio przygotowywane, dostają państwo szereg informacji i instrukcji jak postępować, karmić dbać o higienę zdrowia i otoczenia kociaka oraz jak zapewnić kociakowi bezpieczeństwo w nowym domu.

Wybór odpowiedniego hodowcy

Jeśli myślisz o kupnie czy adopcji Devon Rex, koniecznie znajdź profesjonalnego hodowcę tej rasy. Prawdziwego, doświadczonego hodowcę rozpoznasz po tym, że przynależy do organizacji międzynarodowej i będzie w stanie udzielić Ci o hodowli szczegółowych informacji, gdyż jest ona regularnie przez organizację kontrolowana. Hodowca pokaże Ci rodowód kociaka oraz dokumentację medyczną rodziców. Kocięta powinny być zaszczepione, odrobaczone , zaczipowane z odpowiednimi wpisami w książeczce zdrowia kota.

Script logo